Good lawyer
وکیل خوب
اسفند ۱۳, ۱۳۹۷
Family lawyer
وکیل خانواده
اسفند ۲۷, ۱۳۹۷

وکیل طلاق

Divorce Lawyer

وکیل طلاق

وکیل طلاق کیست و چه خصوصیاتی دارد؟ ، انواع طلاق کدام است و چه تفاوت هایی به هم دارند؟ چرا هنگامی که درخواست طلاق از سوی زن مطرح می شود داشتن وکیل طلاق با تجربه اهمیت زیادی دارد؟ عده زن به چه معناست؟ مدارک لازم جهت درخواست طلاق کدام است؟ برای مشاوره با وکیل طلاق به کجا مراجعه نماییم؟ و سوالاتی از این دست را در ادامه پاسخ داده ایم.

 

 

 

Divorce Lawyer

 

 

وکیل طلاق کیست؟

وکیل طلاق ، شخصی است که دارای سال ها تجربه در زمینه دعاوی خانوادگی و انواع طلاق از جمله طلاق توافقی است و با تمام امور مربوطه از جمله مهریه، اجرت المثل، جهیزیه، حضانت فرزندان، انواع طلاق و فسخ نکاح و شرایط و آثار آن ها، عده زن، حق رجوع مرد و مسائلی از این دست آشنایی کافی دارد و همچنین با توجه به تجربه ای که دارد با رویه مرسوم دادگاه ها و محاکم خانواده، آراء وحدت رویه و دکترین حقوقی در مورد طلاق کاملا آشنا است.

 

طلاق در قانون ایران:

بر طبق قانونی مدنی و قانون حمایت از خانواده، مرد می تواند با رعایت شرایطی با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید، در این حالت باید کلیه حق و حقوق همسر خود را از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و جهیزیه و … را مشخص نموده و پرداخت نماید  و زن نیز در حالت کلی حق طلاق ندارد اما می تواند با وجود شرایط مقرر در قانون که به توضیح آن خواهیم پرداخت از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

 

 

 

Divorce Lawyer

 

 

 

 

طلاق به چه روش هایی امکان پذیر است؟

الف) طلاق به درخواست مرد

ب) طلاق به درخواست زن

ج) طلاق به درخواست زن و مرد که طلاق توافقی نامیده می شود.

لازم به ذکر است که در هر ۳ روش یاد شده، می توانید انجام تمام اقدامات حقوقی مربوط به طلاق را از وکیل طلاق درخواست نمایید.

انواع طلاق کدام موارد است؟

۱- طلاق بائن

۲- طلاق رجعی

در طلاق بائن برای مرد حق رجوع نیست یعنی مرد در مدت عده، نمی تواند به همسرخود رجوع نماید اما در طلاق رجعی برای مرد در مدت عده حق رجوع وجود دارد.

 

Divorce Lawyer

 

 

 

 

در چه مواردی طلاق از نوع بائن است؟

در موارد زیر طلاق بائن می باشد:

۱- طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.

۲- طلاق زن یائسه

۳- طلاق خلع و مبارات، تا زمانی که زن رجوع به عوض نکرده باشد.

 

عده زن به چه معناست؟

عده مدتی است که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده نمی تواند با شخص دیگری ازدواج نماید.

 

طلاق خلع و مبارات به چه معناست و چه تفاوت هایی با هم دارند؟

الف) طلاق خلع: آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به شوهر خود می دهد، طلاق بگیرد. این مال می تواند عین مهر یا معادل آن و یا بیش تر و یا کم تر از مهر باشد.

ب) طلاق مبارات: آن است که کراهت از سوی هر دو طرف عقد نکاح باشد. در این صورت مالی که زن به شوهر خود می دهد تا طلاق بگیرد، نباید بیشتر از میزان مهریه باشد.

 

Divorce Lawyer

 

 

 

 

دلیل اهمیت مشاوره با وکیل طلاق هنگامی که درخواست طلاق از طرف زن است:

مشاوره با وکیل طلاق برای زوجه از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است، چرا که طلاق از طرف زن یکی از سخت ترین پرونده های خانوادگی در دادگاه ها است و در صورتی که اقداماتی که انجام می دهید طبق قانون و رویه محاکم خانواده نباشد و همچنین در صورتی که در هنگام تنظیم دادخواست و لایحه شرایط قانونی را رعایت نکنید با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد که وقت، هزینه و انرژی زیادی را از شما تلف خواهد نمود.

بنابراین بهتر است دادخواست طلاق از سوی زن با وکیل طلاق که سالها تجربه در دعاوی خانوادگی دارد شروع شود و یا حداقل با وکیل طلاق مجرب مشورت شود.

درخواست طلاق از طرف زن به چه صورت است؟

۱-  در مواردی که قانون به زن حق تقاضای طلاق داده که این موارد همان شروط ۱۲ گانه ای است که در سند ازدواج درج شده.

۲-  در مواردی که زن در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگری وکالت بلاعزل برای گرفتن طلاق داشته باشد.

۳- در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم اجراء حکم دادگاه مبنی بر الزام او به دادن نفقه و همچنین ناتوانی شوهر از پرداخت نفقه.

 

 

 

Divorce Lawyer

 

 

 

 

 

مدارک لازم جهت درخواست طلاق در نزد وکیل طلاق کدام است؟

۱- اصل سند ازدواج و در صورت نداشتن اصل سند، گرفتن رونوشت برابر اصل شده آن از دفتر ازدواج محل انعقاد نکاح دریافت شود.

۲- اصل شناسنامه

۳- اصل کارت ملی

 

برای درخواست طلاق و مشاوره با وکیل طلاق به کجا مراجعه کنیم؟

برای ارائه درخواست طلاق می توانید به دفاتر خدمات الکترونیکی رجوع کرده و با ارائه مدارک مورد نیاز دادخواست طلاق بدهید.

همچنین شما می توانید در صورتی که نیاز به وکیل طلاق دارید یا نیاز به هر گونه اطلاعات از چگونگی طلاق و تنظیم دادخواست و لایحه و نیز مشاوره حقوقی با وکیل طلاق  مجرب، با وکلای با تجربه موسسه حقوقی داد آفرینان جام جم تماس گرفته تا با مشاوره ای که دریافت می نمایید، بهترین تصمیم را اتخاذ کنید و مسیر را به درستی طی نمایید.

 

 

 

 

Divorce Lawyer

 

 

هنگامی که به انتخاب وکیل طلاق فکر می کنید، به دنبال کسی باشید که:

  • متخصص قوانین خانواده و طلاق است.
  • کسی که سابقه‌ ی قوی داشته و می تواند متخصصین دیگری را به شما پیشنهاد دهد، مانند حسابدارهای دادگاهی، متخصصان در این کار، تراپیست های ارزیابی تجاری، و متخصصین امور حضانت.
  • تجربه مربوطه زیادی دارد.
  • هنگامی که وکیل طلاق انتخاب می کنید، به دنبال کسی باشید که بر روی پرونده های زیادی مانند خودتان کار کرده باشد. اگر وکیل شما تازه فارق التحصیل شده است، از اینکه استاد راهنمای وی شخصی باتجربه در گروه های وکالت است، مخصوصا آن هایی در مورد طلاق کار می کنند، اطمینان حاصل کنید.
  • یک مذاکره کننده بامهارت است. اگر پرونده شما بدون دعوای دادگاهی حل شود، شما در زمان، سختی و پول خود صرفه جویی خواهید کرد.
  • با منطق است. شما شخصی را می خواهید که اگر پیشنهادی منطقی در میان بود، شما را به سمت رضایت سوق دهد نه اینکه شما را به سمت انتقام جویی ببرد.
  • با شما سازگار است. شما به دوست شدن با وکیلتان نیاز ندارید، اما باید به اندازه ای با او راحت باشید که جزییات زندگی شخصیتان را با او در میان بگذارید. اگر شما نتوانید جزییات محرمانه و شخصیتان را با او در میان بگذارید، شما وکیلتان را در یک نقطه ضعف قرار خواهید داد. وکیل شما تراپیست و یا اعتراف گیرنده از شما نیست، ولی او باید به تمامی جزییات شرایط شما اگاهی داشته، تا بتواند در پرونده شما موفق شود.
  • کاملا روراست باشد. وکیل طلاق شما باید به شما در مورد تمامی مسائل صادق و روراست باشد. مسائلی مانند اینکه طلاق چقدر برای شما هزینه خواهد داشت، قاضی چگونه در مورد شرایط شما رای خواهد داد و نقاط ضعف و مشکلاتی که در پرونده شما وجود دارد را گوشزد کرده و به شما می گوید که آیا یک ورق آس برای رو کردن خواهید داشت یا نه.
  • با مصالح شما در تضاد نباشد. با همسرتان یک وکیل مدافع مشترک نداشته باشید; بهترین دوست همسرتان و یا افراد خانواده او را به عنوان وکیل طلاق انتخاب نکنید، حتی اگر با آن ها رابطه خوبی دارید. به جز تقابل مصالحی که وجود خواهد داشت، شما دشمنانی را و شاید یک دعوای تمام عیار خانوادگی قبل از تمام شدن ماجرای طلاق ایجاد کرده اید.
  • چیزی بیشتر از یک صورت زیبا باشد. شاید یک قضیه کاملا مشخص به نظر برسد، اما به دلیل طبیعت خطاگر انسانی ما، در اینجا به آن اشاره می­کنیم: بر اساس جذابیت های ظاهری وکیل طلاق را انتخاب نکنید. شما به دنبال یه فرد مبارزه گر هستید نه یک دوست جدید.

تفاوت طلاق عادی با طلاق توافقی:

در طلاق معمولی یکی از طرفین به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق می نماید.و هر دوطرف یا یکی از طرفین وکیلی را برای نمایندگی و دفاع از حق و حقوقشان اخذ می کنند.

مرد که دارای حق طلاق می باشد و می تواند با پرداخت حقوق زن که شامل مهریه،نفقه و…می باشد درخواست طلاق خود را نهایی کند.اما زن دارای حق طلاق نمی باشد مگر اینکه در شروط ضمن عقدنامه ازدواج ذکر شده باشد. در این صورت زوجه می تواند درخواست طلاق داده و حق و حقوق خود را از طریق وکیل مطالبه کند.

در طلاق توافقی یا زوج و زوجه بر سر شروط طلاق باهم به توافق رسیده و تقاضای مشترک طلاق می دهند و یا درخواست از طریق یکی از طرفین صورت پذیرفته و با موافقت طرف دیگری ادامه می یابد.همچنین ممکن است این روند از طریق وکیل طلاق توافقی پیگیری شود.

حق و حقوق طلاق توافقی:

طلاق توافقی دو نوع دارد.یکی از آن ها طلاق خلع ید می باشد که در آن زوجه به دلیل کراهتی که از شوهرش دارد و برای صورت پذیری هر چه راحت تر طلاق مالی به شوهر خود پرداخت می کند که این مال می تواند معادل رقم مهریه یا کمتر و حتی بیشتر باشد.

نوع دوم طلاق توافقی،طلاق مبارات می باشد که در آن کراهت از سوی هر دو طرف است با این تفاوت که مالی که زوجه به شوهرش پرداخت می کند از رقم مهریه اش بیشتر نیست.

نفقه هم که به معنی نیازهای متعارف زن از قبیل مسکن،غذا،لباس و… میباشد باید توسط مرد پرداخت شود.در صورتی که زوجه از ادای وظایف زناشویی سر باز زده باشد امکان عدم پرداخت نفقه برای مرد وجود دارد.در طلاق توافقی زن و مرد می توانند توافق کنند که مرد مبلغی را تا پایان زمان عده که سه ماه و ده روز می باشد به زن پرداخت کند.

در مورد جهزیه هم باید گفت که در طلاق توافقی زوجین می توانند بر سر آن به توافق برسند که زن تمام جهزیه را استرداد کند یا بخشی از آن را در منزل همسر باقی بگذارد و تصمیم نهاییشان را با وکیل طلاق توافقی خود درمیان بگذارند.

در مورد حق حضانت فرزند هم باید گفت که به طور طبیعی حق حضانت تا ۷ سالگی (پسر یا دختر)با مادر میباشد و پس از آن حضانت دختر تا پایان سن ۹ سالگی و پسر تا پایان سن ۱۵ سالگی با پدر می باشد.

اما در طلاق توافقی شرایط فرق می کند و به طور مثال زن می توان خواستار نگهداری از فرزند دختر ۱۰ ساله شود یا مرد نخواهد از پسر ۱۴ ساله نگهداری کند و نگهداری را به زن واگذار کند که در این صورت مرد باید وکالتی را به زن بدهد.همچنین در توافق نامه و نزد وکیل طلاق توافقی ذکر شود.

 

مؤسسه حقوقی جام جمبهترین مؤسسه ی حقوقی

دیدگاه ها بسته شده است

Instagram
SOCIALICON