Good lawyer in Tehran
وکیل خوب در تهران
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
وکیل خیانت در امانت
تیر ۲۳, ۱۳۹۸

مشاور حقوقی

Lawyer

مشاور حقوقی

مشاور حقوقی : این روزها رابطه های انسان ها و سازمان ها بیشتر از قبل پیچیده شده است. برای حل مشکلات سازمان ها، چه این سازمان ها دولتی باشند یا غیر دولتی همین طور شرکت های خصوصی نیاز مبرم به  مشاور حقوقی دارند. این به معنی قرار داد بستن با یک دفتر وکالت یا این چنین موارد نیست. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

 

 

Lawyer

 

 

 

 

مشاور حقوقی کیست؟

مشاور حقوقی با دانشی که به قوانین و اصول حقوقی دارد می تواند کمک شایانی به سازمان ها، ادارات و شرکت های خصوصی داشته باشد. مدیران و کسانی که صاحب نفع در آن سازمان می باشند با توجه به مسئولیت هایی که دارند با کمک مشاور می توانند تصمیمات درست تر و قانون مندتری بگیرند، در خیلی از تصمیم هایی که مدیران  اجرایی می گیرند اگر از قوانین حقوقی خبر نداشته باشند، ممکن است متحمل ضررهای جبران ناپذیری مادی و معنوی شوند.

این روزها در بیشتر شرکت ها و سازمان های بزرگ قسمت مهمی به نام مشاور حقوقی وجود دارد که  از یک یا چند تن از کارشناسان مشاور حقوقی تشکیل شده است.

 

 

Lawyer

 

 

 

 

در ادامه برخی از وظایف و مهارت های مورد نیاز یک مشاور حقوقی بیان شده است:

 

وظایف:

  • آماده کردن متن برای قرار دادهایی که شرکت ها یا سازمان ها در دست انعقاد دارند و این که به عنوان یک ناظر بر روال عقد آن قرار داد نظارت داشته باشند.
  • قبل از شرکت کردن در هر نوع مناقصه یا مزایده ای مشاور حقوقی باید هم اطلاعات لازم را به مدیران ارشد ارائه دهد و هم این که امور حقوقی مربوط به آن ها را انجام دهد.
  • در شرکت هایی که به صورت خصوصی اداره می شوند، انجام دادن کارهایی از قبیل ثبت و تغییر و تحول در ساختار جزو وضایف مشاور حقوقی می باشد.
  • اگر شرکت یا سازمان در مرجعه قضایی به عنوان شاکی یا متهم پرونده ای دارد مشاور حقوقی باید اطلاعاتی برای دفاع از آن جمع آوری نماید.
  • هر سازمان در مورد مالیات یکسری مسئولیت دارد که به موقع باید هشدارها و راهنمایی های مورد نیاز را از سوی یک مشاور حقوقی دریافت کند.
  • مدیران و کارکنان نیاز به مشاوره از مشاور حقوقی دارند.
  • یک مشاور حقوقی خوب باید نسبت به حقوق و مقررات مربوط به قانون تجارت، علامت تجاری و برند شرکت، طرح های شرکت، اساسنامه و مقررات و تغییرات هر یک از آن ها دانش کافی داشته و مسلط باشد.
  • مشاور حقوقی باید در مورد قوانین چک و سفته، تعهدات بانکی و الزامات آن ها دانش کافی داشته و در تمامی موارد مورد نیاز به سازمان کمک کند.

 

 

Lawyer

 

 

 

 

مهارت های یک مشاور حقوقی:

۱-یک مشاور حقوقی خوب و حاذق باید به همه قوانین مرتبط حقوقی  آشنا باشد و در عین حال مسلط باشد.

۲- اتخاذ تصمیم درست و به موقع در شرایط مهم و حساس

۳-یک مشاور حقوقی خوب باید سخن ور خوبی باشد و این توانایی را داشته باشد که بتواند دیگران را متقاعد کند.

۴-اسناد و مدارک یک سازمان یا شرکت که به یک مشاور حقوقی سپرده می شوند بسیار با ارزش هستند. بنابراین مشاور حقوقی باید نسبت به آن ها امانت دار باشد.

۵-داشتن صداقت و تعهد

۶-مشاور حقوقی علاوه بر دانش حقوقی باید بتواند تخصص خود را در زمینه امور شرکت مربوطه به کار ببندد و در زمینه حقوقی مورد نیاز آن سازمان متبحر باشد.

۷-باید بتواند در شرایط مختلف قدرت تجزیه و تحلیل مناسب مسائل را داشته باشد.

۸-دانستن خیلی از نقاط ضعف و یا قدرت یک سازمان یا شرکت برای رقیبان در آن عرصه بسیار جالب توجه است، بنابراین مشاور حقوقی که از تمامی این موارد آگاه است باید نسبت به آن ها راز دار باش و اسرار سازمان را افشا نکند.

 

 

Lawyer

 

 

 

 

مشاور حقوقی:

با توجه به گسترش علوم بشری و توسعه روابط انسانی و همچنین با عنایت به تخصصی شدن امور، رجوع به خبره و کارشناس در هر حرفه ای امری اجتناب ناپذیر است،

علم حقوق نیز که درصدد تنظیم روابط نوع بشر می باشد از این امر مستثنا نیست، لازم به ذکر است امروزه در راستای تنوع و پیچیدگی روابط انسانی طبعاً علم حقوق نیز که به دنبال نظم بخشی و تدوین قوانین متناسب در هر زمینه ای است، بیش از پیش  گسترش یافته است.چه در زمینه علم حقوق و چه در سایر علوم بشری رجوع به مشاوره حقوقی پیش از هر اقدامی در این خصوص امری ضروری و عقلانی است.

گفتنی است کثرت قوانین در علم حقوق به حدی است که به جرات می توان گفت حتی حقوقدانان برجسته نیز نمی توانند در تمام شقوق آن متخصص شوند، به طریق اولی افرادی که سابقه تحصیل در رشته حقوق را ندارند نیز عقلاً و منطقاً امکان تسلط به مقررات مذکور را ندارند.

با علم به اینکه مقررات مربوط به محاکم دادگستری به نحوی تدوین گردیده است که در خصوص هر دعوایی صرفاً یکبار امکان تظلم خواهی و اقامه دعوا وجود دارد، اهمیت رجوع به مشاور حقوقی بیش از پیش احساس می شود چرا که امکان خطا و اشتباه وجود ندارد و چنانچه اقامه و پیگیری پرونده به نحو اصولی و منطبق با مقررات مربوطه و رویه مسلم محاکم قضایی انجام نگیرد.

و النهایه با شکست قطعی در یک دعوا نتیجه این خواهد بود که حتی علیرغم محق بودن فرد به علت عدم آشنایی با آیین دادرسی زندگی وامنیت اقتصادی وروانی فرد با تهدیدات جدی مواجه خواهدشد.

 

 

Lawyer

 

 

 

 

دفتر مشاوره حقوقی:

حتماً بارها ضرب المثل”پیشگیری بهتر از درمان است” و نوش داروی بعد از مرگ سهراب را شنیده اید، گفتنی است در علم حقوق قاعده ای به نام”اعتبار امر قضاوت شده” وجود دارد بدین معنی که اگر در خصوص یک دعوا چه حقوقی و چه کیفری به نحو قطعی محکوم گردید.

اصولاً دیگر امکان طرح مجدد همان دعوا وجود نخواهد داشت و متاسفانه فرد مشمول ضرب المثل های فوق می گردد.

روزانه افراد زیادی به ما و سایر همکاران مراجعه می کنند که به علت عدم شناخت صحیح از علم حقوق با حکمی روبه رو هستند که چون مراحل آن طی شده است دیگر امکان شکایت و اعتراض به آن وجود ندارد،

این در حالی است که مطمئناً می توان گفت غالب این افراد اگر قبل از طرح دعوا در محاکم قضایی جهت تشخیص اقدام صحیح با یک وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان مشورت می نمودند، فی الحال با حکمی رو به رو بودند که متضمن پیروزی آنها بود.

اهمیت رجوع به مشاوره حقوقی زمانی آشکار می گردد که بر ما معلوم گردد که رسیدگی در محاکم و متعاقباً صدور رای امری بسیار حساس و حیاتی است.

 

 

 

Lawyer

 

 

 

 

مشاوران حقوقی:

برای مثال ممکن است به علت اقدامی نسنجیده فردی تمامی مال و اموال خود را از دست بدهد یا مثلاً در دعوایی به اتهام قتل احضار گردیده و به علت عدم تدارک دفاعیات مناسب ممکن است محکوم به قصاص گردد و این به معنای پایان زندگی اوست.

موسسه حقوقی دادآفرینان جام جم با کادری مجرب و مشتمل بر وکلای پایه یک دادگستری، قضات بازنشسته، حقوقدانان برجسته این امکان را برای مردم عزیز فراهم آورده تا با یک قرار ملاقات با متخصص مربوطه آینده خود را از خطرات و آسیب های جدی مصون نماید.

 

مؤسسه حقوقی جام جمبهترین مؤسسه ی حقوقی

 

دیدگاه ها بسته شده است

Instagram
SOCIALICON